ענת הדר זלצשטיין - פסיכולוגית בשרון
050-4574161
phone2, phone, contact, telephone, support, call
..
מצב של טראומה קשור לחשיפה לאירוע שנחווה כמסכן את שלמות הגוף והנפש, אך לא כל חשיפה לטראומה תגרום בהכרח לתסמינים אשר יפריעו למהלך התקין של חיינו ויתמידו לאורך זמן. לא ברור עדיין באיזה מצבים או אילו אנשים יפתחו תסמינים בעלי התמדה, אך כאשר זה קורה ורמת המצוקה ניכרת, מדובר בהפרעת דחק פוסט טראומתית.

פוסט טראומה יכולה להתרחש לאחר חשיפה לאירועים טראומתיים כתוצאה מתאונה, לחימה, פגיעה מינית, אלימות ועוד.  הפרעה זו מתאפיינת בתסמינים כגון חרדה גבוהה, דריכות מוגברת, קשיי שינה, חודרנות של הטראומה, קושי בוויסות רגשי (רגישות יתר או לחילופין קהות רגשית), הימנעות מרמזים המזכירים את הטראומה ועוד. התסמינים יכולים להמשך גם לאורך חודשים ושנים ומשתנים בהרכבם ועוצמתם בין אדם לאדם. משותפת לכולם חוויית סבל נפשי וקשיי תפקוד מתמשכים שלא מניחים לאדם ביום ובלילה.

בשנים האחרונות נמצאו שיטות טיפול יעילות אשר עוזרות למתן את התסמינים הללו עד להקלה משמעותית ושיפור איכות החיים.
גישת SEE FAR CBT היא פרי מאמץ של הפסיכולוגים מולי להד ומיקי דורון, אשר זיקקו מתוך השיטות הטיפוליות, שיעילותן הוכחה, את המרכיבים שמסייעים יותר מכל לאותו תהליך של החלמה.

מטרת הטיפול בגישה זו היא להניע תהליכים שיהפכו את האירוע הטראומתי מאירוע שהוא מעבר למילים, חזרתי, מעורר חוסר אונים ומפורק, לאירוע מילולי, גמיש, משתנה, מעורר תחושת שליטה ושלם. אציע טיפול בגיש
ת  SEE FAR CBTלאחר תהליך הכרות ובירור הצרכים הטיפוליים בהקשר של פוסט טראומה והתמודדות עם חרדות.  

בשנים האחרונות קיימת הכרה בייחודיות של פגיעה טראומתית שמתרחשת בגיל צעיר, במסגרת יחסים ולאורך זמן. מצב זה נקרא בספרות טראומה מורכבת. אנשים שמתמודדים עם טראומה מורכבת בנו את אישיותם בדרך של הישרדות, בתוך יחסים בלתי אפשריים. הסבל הנפשי של הטראומה, שמלווה אותם כל חייהם, מקבל ביטוי בריבוי של סימפטומים נפשיים וגופניים וחוסר יציבות של החוויה בתוכם. התמודדות עם טראומה מורכבת דורשת התייחסות טיפולית מותאמת והבנה של הצרכים הייחודיים של האדם. אוכל להציע טיפול במקרה של טראומה מורכבת לאחר מספר פגישות הכרות ולמידה משותפת עם האדם לגבי סגנון התמודדותו, צרכיו והטיפול המתאים ביותר עבורו. 

התמודדות עם טראומה וחרדה